• Porady
  • Toyota C-HR wymiary: II gen. vs I. Jakie różnice? Wybierz mądrze!

Toyota C-HR wymiary: II gen. vs I. Jakie różnice? Wybierz mądrze!

Antoni Wieczorek • 3 listopada 2026
Toyota C-HR wymiary: II gen. vs I. Jakie różnice? Wybierz mądrze!

Spis treści

Ten artykuł szczegółowo analizuje wymiary Toyoty C-HR, zarówno najnowszej generacji (od 2023 roku), jak i poprzedniej, oferując kompleksowe porównanie i praktyczne wskazówki. Dowiesz się, jak konkretne liczby przekładają się na komfort użytkowania, przestronność wnętrza, pojemność bagażnika oraz łatwość manewrowania w mieście, co pomoże Ci podjąć świadomą decyzję zakupową.

Wymiary Toyoty C-HR: Kluczowe dane dla nowej generacji i porównanie z poprzednią

  • Nowa Toyota C-HR (II gen.) mierzy 4362 mm długości i 1832 mm szerokości, będąc szerszą od poprzedniczki.
  • Pojemność bagażnika II generacji waha się od 310 l (PHEV) do 388 l (1.8 Hybrid), a po złożeniu siedzeń do 1155 l.
  • Rozstaw osi (2640 mm) pozostał niezmieniony, co wpływa na stabilność i przestrzeń wewnętrzną.
  • Prześwit nowej C-HR wynosi od 154 mm do 185 mm, co zapewnia dobrą adaptację do miejskich przeszkód.
  • Pierwsza generacja (I gen.) oferowała bagażnik o pojemności 377 l (lub 358 l w mocniejszych wersjach).
  • Porównanie generacji pokazuje, że nowa C-HR jest szersza, co może poprawić komfort na wysokości ramion.

Toyota C-HR 2023 wymiary zewnętrzne

Nowa Toyota C-HR (2023-teraz) na celowniku: Wszystko, co musisz wiedzieć o jej wymiarach

Kiedy patrzę na nową Toyotę C-HR, od razu rzuca mi się w oczy jej dynamiczna sylwetka. Ale jak te estetyczne wrażenia przekładają się na konkretne liczby i co one oznaczają dla codziennego użytkowania? Przyjrzyjmy się bliżej wymiarom zewnętrznym drugiej generacji tego popularnego crossovera, aby zrozumieć, jak inżynierowie Toyoty połączyli styl z funkcjonalnością.

Jak duża jest na zewnątrz? Analiza wymiarów karoserii co do milimetra

Druga generacja Toyoty C-HR, produkowana od 2023 roku, prezentuje się imponująco. Jej długość wynosi 4362 mm, co plasuje ją w segmencie kompaktowych SUV-ów. Szerokość to 1832 mm, a wysokość waha się od 1558 do 1564 mm, w zależności od wybranej wersji wyposażenia i rozmiaru kół. Te liczby świadczą o tym, że C-HR jest samochodem o wyraźnej, atletycznej posturze, która przyciąga wzrok na drodze.

Co te milimetry oznaczają w praktyce? Długość i szerokość nadają C-HR-owi stabilny wygląd i sugerują pewność prowadzenia. Z kolei rozstaw osi, który w nowej generacji wynosi 2640 mm, jest kluczowy dla komfortu jazdy i stabilności. Niezmieniony w stosunku do poprzedniczki rozstaw osi oznacza, że Toyota postawiła na sprawdzone rozwiązania, gwarantujące przewidywalne zachowanie pojazdu, zwłaszcza w zakrętach i przy wyższych prędkościach.

Czy parkowanie w mieście będzie wyzwaniem? Szerokość, długość i średnica zawracania w praktyce

W warunkach miejskich każdy milimetr ma znaczenie, a ja zawsze zwracam uwagę na to, jak samochód radzi sobie w ciasnych przestrzeniach. Długość nowej C-HR (4362 mm) jest typowa dla kompaktowych SUV-ów, co oznacza, że manewrowanie na zatłoczonych ulicach i w parkingach podziemnych nie powinno stanowić większego problemu. Szerokość 1832 mm jest zauważalna, ale wciąż mieści się w rozsądnych granicach dla tego segmentu. Moim zdaniem, to optymalny kompromis między przestronnością wnętrza a łatwością parkowania.

Chociaż dokładna średnica zawracania nie jest zawsze podawana w podstawowych specyfikacjach, mogę z doświadczenia powiedzieć, że w kompaktowych SUV-ach Toyoty zazwyczaj jest ona dobrze zoptymalizowana. Możemy spodziewać się wartości w okolicach 10-11 metrów, co pozwoli na swobodne zawracanie na dwóch pasach ruchu. Warto również wspomnieć o nowości, jaką są wysuwane klamki. Choć nie wpływają bezpośrednio na wymiary, z pewnością dodają elegancji i mogą sprawiać wrażenie bardziej opływowego, a przez to "mniejszego" samochodu, co jest atutem w miejskiej dżungli.

Prześwit ma znaczenie: Jak nowa C-HR radzi sobie z krawężnikami i nierównościami?

Prześwit to jeden z tych parametrów, który często jest niedoceniany, a ma ogromny wpływ na komfort i bezstresowe użytkowanie samochodu, zwłaszcza w Polsce. Nowa Toyota C-HR oferuje prześwit, który w zależności od wersji może wynosić od 154 mm do nawet 185 mm. To bardzo dobra wiadomość!

Co to oznacza w praktyce? Wyższy prześwit (np. 185 mm) pozwala na znacznie swobodniejsze pokonywanie krawężników, nierówności drogowych, a także jazdę po nieutwardzonych drogach czy podjazdach do garaży, bez obaw o uszkodzenie podwozia. Nawet wersje z niższym prześwitem (154 mm) oferują wystarczający dystans od nawierzchni, aby poradzić sobie z większością miejskich przeszkód. Dla mnie to kluczowy element, który sprawia, że C-HR jest samochodem bardzo uniwersalnym, dobrze przystosowanym do różnorodnych warunków drogowych.

Toyota C-HR 2023 wnętrze bagażnik

Praktyczna strona designu: Analiza wnętrza i pojemności bagażnika nowej C-HR

Zewnętrzne wymiary to jedno, ale prawdziwym testem dla każdego samochodu jest to, jak przestronne i funkcjonalne jest jego wnętrze. W przypadku Toyoty C-HR, z jej charakterystycznym, dynamicznym designem, zawsze pojawia się pytanie: czy styl nie poszedł na kompromis z praktycznością? Sprawdźmy, jak nowa generacja radzi sobie z tym wyzwaniem, skupiając się na bagażniku i przestrzeni dla pasażerów.

Czy do C-HR zmieścisz wózek i walizki? Pojemność bagażnika w każdej wersji napędowej (1.8, 2.0, PHEV)

Pojemność bagażnika to często decydujący czynnik dla rodzin i osób aktywnych. W nowej Toyocie C-HR pojemność ta jest zróżnicowana i zależy od wybranej wersji napędowej. To ważna informacja, którą zawsze podkreślam moim klientom:

  • Wersja Plug-in Hybrid (PHEV) oferuje 310 litrów przestrzeni bagażowej. Jest to najmniejsza wartość, co wynika z konieczności umieszczenia większej baterii.
  • Wersja 2.0 Hybrid AWD-i dysponuje bagażnikiem o pojemności 362 litrów.
  • Wersja 2.0 Hybrid FWD oferuje nieco więcej, bo 364 litry.
  • Największą pojemność, bo aż 388 litrów, znajdziemy w wersji 1.8 Hybrid. Niektóre źródła wskazują nawet na 447 litrów dla tej wersji, co jest bardzo konkurencyjną wartością.

A co po złożeniu siedzeń? W przypadku wersji 1.8 Hybrid pojemność wzrasta do imponujących 1155 litrów. Co to oznacza w praktyce? Wersje 1.8 i 2.0 Hybrid z pewnością pomieszczą typowe walizki na wakacje dla czteroosobowej rodziny, a po złożeniu siedzeń bez problemu przewieziemy większe przedmioty czy nawet rowery. Wersja PHEV, choć bardziej ekologiczna, wymaga jednak pewnych kompromisów w kwestii przestrzeni bagażowej wózek dziecięcy typu "parasolka" wejdzie, ale z większymi modelami może być już problem. Zawsze radzę, aby przed zakupem sprawdzić, czy konkretne przedmioty, które często przewozimy, zmieszczą się w wybranej wersji.

Ile miejsca jest dla pasażerów? Sprawdzamy przestrzeń na nogi i nad głową z przodu i z tyłu

Design Toyoty C-HR, z opadającą linią dachu, często budzi obawy o przestronność tylnej kanapy. Chociaż dokładne wymiary wewnętrzne dla drugiej generacji nie są jeszcze szeroko dostępne, możemy odnieść się do danych z pierwszej generacji, gdzie przestrzeń na nogi z przodu wynosiła 1104 mm, a z tyłu 805 mm. Wierzę, że nowa generacja utrzymała, a być może nawet poprawiła te wartości.

Co istotne, nowa C-HR jest o 35 mm szersza od poprzedniczki. To znacząca zmiana, która moim zdaniem z pewnością przełoży się na większy komfort na wysokości ramion, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Mimo "coupe-SUV-owego" charakteru, Toyota stara się zapewnić odpowiednią przestrzeń. Z przodu kierowca i pasażer mają mnóstwo miejsca. Na tylnej kanapie, choć osoby o wzroście powyżej 180 cm mogą odczuwać pewien niedostatek miejsca nad głową ze względu na linię dachu, przestrzeń na nogi powinna być wystarczająca dla większości pasażerów. C-HR to samochód, który doskonale sprawdzi się dla par lub małych rodzin, gdzie tylne siedzenia są wykorzystywane głównie przez dzieci lub na krótszych trasach.

Toyota C-HR generacje porównanie wymiarów

Druga generacja vs pierwsza (2016-2023): Która Toyota C-HR jest większa i co to zmienia?

Porównywanie kolejnych generacji tego samego modelu to fascynujące zajęcie, które pozwala dostrzec ewolucję designu i inżynierii. W przypadku Toyoty C-HR, przejście z pierwszej na drugą generację przyniosło kilka kluczowych zmian w wymiarach, które mają realny wpływ na to, jak samochód się prezentuje i jak się nim jeździ. Przyjrzyjmy się im szczegółowo.

Porównanie wymiarów zewnętrznych: Co urosło, a co zmalało w nowym modelu?

Aby ułatwić porównanie, przygotowałem tabelę z kluczowymi wymiarami obu generacji:

Wymiar C-HR I generacja (2016-2023) C-HR II generacja (od 2023)
Długość 4360-4395 mm 4362 mm
Szerokość 1795 mm 1832 mm
Wysokość 1555-1565 mm 1558-1564 mm
Rozstaw osi 2640 mm 2640 mm

Jak widać, nowa generacja Toyoty C-HR jest minimalnie krótsza (lub niemal identyczna, w zależności od wersji I generacji), co jest interesującym zabiegiem w dobie ciągłego "rosnięcia" samochodów. Jednak najbardziej zauważalną zmianą jest zwiększenie szerokości o 35 mm (z 1795 mm do 1832 mm). To sporo! Ta dodatkowa szerokość nadaje autu bardziej masywny i stabilny wygląd, a także może poprawić przestronność wnętrza, zwłaszcza na wysokości ramion.

Wysokość i rozstaw osi pozostały niemal bez zmian. Utrzymanie rozstawu osi na poziomie 2640 mm świadczy o tym, że Toyota jest zadowolona z właściwości jezdnych platformy i nie widziała potrzeby jej rewolucjonizowania. To gwarantuje, że nowa C-HR będzie prowadzić się równie pewnie i komfortowo jak poprzedniczka, oferując jednocześnie świeższy design i ulepszone wnętrze.

Bagażnik w obu generacjach: Gdzie spakujesz więcej?

Pojemność bagażnika to obszar, w którym różnice między generacjami są szczególnie widoczne i, co ważne, zależą od wybranej wersji napędowej w nowym modelu. Pierwsza generacja C-HR oferowała standardowo 377 litrów, choć w mocniejszych wersjach hybrydowych lub z systemem audio JBL pojemność ta mogła spaść do 358 litrów.

W drugiej generacji mamy do czynienia z większą rozpiętością: od 310 litrów w wersji Plug-in Hybrid, przez 362-364 litry w hybrydach 2.0, aż do 388 litrów (a nawet 447 litrów według niektórych danych) w wersji 1.8 Hybrid. Oznacza to, że jeśli priorytetem jest maksymalna przestrzeń bagażowa, wersja 1.8 Hybrid II generacji może okazać się bardziej pojemna niż większość wariantów I generacji. Z drugiej strony, wybór PHEV wiąże się z wyraźnym kompromisem w tej kwestii. Moim zdaniem, to ważna informacja dla potencjalnych nabywców warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby transportowe przed wyborem konkretnej wersji napędowej.

Czy warto dopłacić za nowy model dla dodatkowej przestrzeni? Kluczowe różnice

Podsumowując porównanie wymiarów, czy nowa Toyota C-HR oferuje znacząco więcej przestrzeni, aby uzasadnić dopłatę? Moja odpowiedź brzmi: to zależy od priorytetów. Zwiększona szerokość o 35 mm to realna korzyść dla komfortu pasażerów, zwłaszcza na wysokości ramion. Samochód wydaje się bardziej "solidny" i przestronny w środku, co jest dużym plusem.

Jeśli chodzi o bagażnik, sytuacja jest bardziej złożona. Jeśli wybierzesz wersję 1.8 Hybrid, możesz zyskać nieco więcej miejsca niż w poprzedniej generacji. Jednak wersja PHEV oferuje mniej przestrzeni bagażowej. Zatem, jeśli szukasz maksymalnej przestrzeni, musisz dokładnie wybrać wersję silnikową. Nowa C-HR to przede wszystkim ewolucja stylistyczna i technologiczna, a zmiany w wymiarach są raczej subtelnym dostrojeniem, mającym na celu poprawę wrażeń z użytkowania, a nie rewolucję w przestronności. Dla mnie, większa szerokość i świeży design to wystarczające argumenty, aby rozważyć nowy model, pod warunkiem, że pojemność bagażnika wybranej wersji odpowiada moim potrzebom.

Toyota C-HR konkurencja wymiary

Toyota C-HR na tle konkurencji: Jak jej wymiary wypadają w porównaniu z innymi kompaktowymi SUV-ami?

Rynek kompaktowych SUV-ów jest niezwykle konkurencyjny, a Toyota C-HR od początku wyróżniała się swoim odważnym designem. Ale jak jej wymiary, zarówno te zewnętrzne, jak i te dotyczące przestrzeni bagażowej, wypadają na tle kluczowych rywali? To pytanie, które często zadają sobie klienci, porównując różne modele przed podjęciem decyzji o zakupie. Przyjrzyjmy się, jak C-HR pozycjonuje się w tym segmencie.

C-HR kontra rywale: Zestawienie wymiarów zewnętrznych i pojemności bagażnika

Aby dać pełniejszy obraz, porównajmy Toyotę C-HR II generacji z kilkoma popularnymi konkurentami w segmencie kompaktowych SUV-ów:

  • Toyota C-HR (II gen.): Długość: 4362 mm, Szerokość: 1832 mm, Wysokość: 1558-1564 mm, Bagażnik: 310-388 l.
  • Nissan Qashqai (III gen.): Długość: ok. 4425 mm, Szerokość: ok. 1848 mm, Wysokość: ok. 1625 mm, Bagażnik: ok. 504 l.
  • Hyundai Kona (II gen.): Długość: ok. 4350 mm, Szerokość: ok. 1825 mm, Wysokość: ok. 1580 mm, Bagażnik: ok. 466 l.
  • Kia Niro (II gen.): Długość: ok. 4420 mm, Szerokość: ok. 1825 mm, Wysokość: ok. 1545 mm, Bagażnik: ok. 451 l (Hybrid).

Z tego zestawienia wynika, że nowa Toyota C-HR jest jednym z bardziej kompaktowych modeli w segmencie pod względem długości, co jest zaletą w mieście. Jej szerokość (1832 mm) jest zbliżona do konkurentów, co potwierdza, że Toyota dąży do zapewnienia odpowiedniej przestrzeni na wysokości ramion. Wysokość C-HR jest natomiast jedną z niższych, co podkreśla jej sportowy, coupe-SUV-owy charakter.

Gdzie C-HR często ustępuje konkurencji, to pojemność bagażnika. Modele takie jak Qashqai, Kona czy Niro oferują zazwyczaj znacznie większą przestrzeń ładunkową, często przekraczającą 450 litrów. To kluczowa różnica, która pokazuje, że C-HR stawia bardziej na styl i dynamiczną sylwetkę, niż na maksymalną praktyczność przewożenia dużych ładunków.

Przeczytaj również: Autostrada A1: Jak płacić na bramkach? Sprawdź dostępne metody

Dla kogo Toyota C-HR będzie idealnym wyborem pod kątem rozmiaru?

Na podstawie całej analizy wymiarów, mogę śmiało stwierdzić, że Toyota C-HR, zwłaszcza w drugiej generacji, będzie idealnym wyborem dla bardzo konkretnego typu użytkownika. To samochód dla osób, które cenią sobie przede wszystkim styl, nowoczesny design i dynamiczną sylwetkę, a jednocześnie potrzebują podwyższonej pozycji za kierownicą i pewności prowadzenia, jaką oferuje SUV.

Jej kompaktowe wymiary zewnętrzne (zwłaszcza długość) sprawiają, że jest łatwa w manewrowaniu i parkowaniu w zatłoczonym mieście. Jest to świetna propozycja dla singli, par lub małych rodzin (z jednym dzieckiem), dla których przestrzeń bagażowa, choć ważna, nie jest absolutnym priorytetem, a raczej wystarczająca do codziennych potrzeb i okazjonalnych wyjazdów. Jeśli szukasz samochodu, który wyróżnia się z tłumu, oferuje komfort dla pasażerów z przodu i akceptowalną przestrzeń z tyłu, a także jest ekonomiczny dzięki napędowi hybrydowemu, C-HR jest modelem, który zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę.

Źródło:

[1]

https://nowyosobowy.pl/strefa-wiedzy/premiera-toyota-c-hr-2024-dane-techniczne-wersje-wyposazenie-cena

[2]

https://www.toyota-poznan.pl/nowe-samochody/toyota-c-hr

[3]

https://autokatalog.pl/toyota/c-hr/ii/dane-techniczne

FAQ - Najczęstsze pytania

Nowa C-HR (II gen.) jest minimalnie krótsza, ale zauważalnie szersza (o 35 mm) od poprzedniczki. Rozstaw osi i wysokość pozostały niemal bez zmian. To poprawia komfort na wysokości ramion.

Pojemność bagażnika zależy od wersji napędowej: od 310 l (PHEV) do 388 l (1.8 Hybrid). Po złożeniu siedzeń w wersji 1.8 Hybrid to nawet 1155 l. Wybierz wersję odpowiednią do Twoich potrzeb.

Tak, dzięki kompaktowej długości (4362 mm) i szerokości (1832 mm), C-HR jest łatwa w manewrowaniu i parkowaniu. Jej prześwit (do 185 mm) ułatwia pokonywanie krawężników i nierówności.

C-HR jest jednym z bardziej kompaktowych SUV-ów pod względem długości. Jej szerokość jest zbliżona do rywali, ale bagażnik często jest mniejszy niż u konkurentów, stawiając na styl, nie maksymalną pojemność.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi

toyota c hr wymiary
toyota c-hr wymiary bagażnika
toyota c-hr wymiary zewnętrzne
toyota c-hr wymiary wnętrza
Autor Antoni Wieczorek
Antoni Wieczorek
Nazywam się Antoni Wieczorek i od 4 lat zgłębiam tajniki motoryzacji. Moja fascynacja samochodami zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to spędzałem godziny, obserwując, jak mechanicy pracują nad różnymi modelami. Z czasem zainteresowanie to przerodziło się w pasję, a ja postanowiłem dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Piszę o wszystkim, co związane z motoryzacją – od nowinek rynkowych, przez porady dotyczące konserwacji, aż po analizy trendów w branży. Zawsze staram się dostarczać moim czytelnikom rzetelne, zrozumiałe i aktualne informacje. Dokładam wszelkich starań, aby moje artykuły były przemyślane i dobrze zorganizowane, co pozwala na łatwe przyswajanie wiedzy. Porównuję różne źródła, upraszczam skomplikowane zagadnienia i dbam o to, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Cieszę się, że mogę być częścią społeczności miłośników motoryzacji i mam nadzieję, że moje teksty będą dla Was pomocne.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz