Decyzja o zakupie nowego samochodu to zawsze poważna sprawa, a w przypadku przestronnego SUV-a, jakim jest Skoda Kodiaq, kluczowe staje się zrozumienie pełnego cennika. W tym artykule szczegółowo omówię, jak kształtują się ceny nowej generacji tego popularnego modelu, analizując różne wersje, dostępne silniki, opcje wyposażenia oraz możliwości finansowania, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję zakupową.
Skoda Kodiaq 2. generacji: Ceny startują od około 170 150 zł za wersję Selection.
- Cena bazowa Skody Kodiaq 2. generacji z silnikiem 1.5 TSI mHEV (150 KM) to około 170 150 - 178 150 zł.
- Dostępne wersje wyposażenia to Selection, Sportline, a także usportowiona RS (cena powyżej 240 000 zł).
- Wybór silnika (benzyna, diesel, mHEV), napędu 4x4 oraz opcjonalnych pakietów znacząco wpływa na ostateczną cenę.
- Popularne formy finansowania to leasing (np. "Leasing Niskich Rat") i kredyt samochodowy.
- Używane egzemplarze z roczników 2019-2021 można znaleźć w cenach od około 95 000 - 100 000 zł.
- Nowy Kodiaq w wersji 5-osobowej oferuje imponujący bagażnik o pojemności 910 litrów.

Od czego zaczyna się cennik nowej Skody Kodiaq? Poznaj cenę bazową
Cena bazowa to zawsze punkt wyjścia w konfiguratorze, ale rzadko kiedy odzwierciedla ona ostateczny koszt pojazdu, który wyjedzie z salonu. Warto jednak dokładnie wiedzieć, co otrzymujemy w tej minimalnej kwocie, aby móc świadomie ocenić wartość kolejnych dopłat.
Cena minimalna w 2026 roku – co dokładnie otrzymujesz w standardzie?
Nowa Skoda Kodiaq drugiej generacji startuje z cennikiem w przedziale około 170 150 - 178 150 zł. Za tę kwotę otrzymujemy już dobrze wyposażoną wersję podstawową Selection. W standardzie znajdziemy takie udogodnienia jak automatyczna klimatyzacja, która zapewni komfort podróży niezależnie od warunków zewnętrznych. Nie zabraknie również systemu SmartLink, umożliwiającego łatwą integrację smartfona z systemem multimedialnym samochodu, co jest dziś niemalże standardem. Dodatkowo, aby ułatwić manewrowanie w ciasnych miejscach, w cenie bazowej otrzymujemy już czujniki parkowania z tyłu. To solidny pakiet, który sprawia, że nawet podstawowa wersja jest funkcjonalna.
Silnik 1.5 TSI mHEV jako punkt wyjścia – dla kogo to optymalny wybór?
W cenie bazowej nowej Skody Kodiaq otrzymujemy silnik 1.5 TSI mHEV o mocy 150 KM, połączony z automatyczną skrzynią biegów DSG. To jednostka, która dzięki technologii miękkiej hybrydy (mHEV) oferuje dobry kompromis między dynamiką a oszczędnością paliwa. Jest to optymalny wybór dla osób, które głównie poruszają się po mieście i w trasach podmiejskich, cenią sobie płynność jazdy zapewnianą przez automatyczną skrzynię oraz chcą zredukować zużycie paliwa w codziennej eksploatacji. Dla rodzin szukających przestronnego SUV-a do codziennych dojazdów i weekendowych wycieczek, ten silnik będzie w zupełności wystarczający.

Wersje wyposażenia, które realnie kształtują cenę – szczegółowy przegląd
To właśnie wybór wersji wyposażenia ma największy wpływ na ostateczną cenę pojazdu i, co równie ważne, na komfort oraz wrażenia z użytkowania. Skoda Kodiaq oferuje kilka poziomów, które pozwalają dopasować samochód do indywidualnych potrzeb i budżetu.
Kodiaq Selection: Czy rozsądny standard dla rodziny jest wystarczający?
Wersja Selection, choć podstawowa, jest już naprawdę dobrze wyposażona. Oprócz wspomnianych wcześniej elementów, takich jak automatyczna klimatyzacja czy czujniki parkowania, oferuje szereg dodatków wpływających na komfort i bezpieczeństwo. Moim zdaniem, dla większości rodzin jest to bardzo rozsądny wybór. Biorąc pod uwagę imponującą pojemność bagażnika wynoszącą 910 litrów dla wersji 5-osobowej, Kodiaq Selection staje się praktycznym i przestronnym towarzyszem podróży. Jeśli nie zależy Ci na sportowych akcentach czy najbardziej zaawansowanych gadżetach, ten poziom wyposażenia z pewnością spełni oczekiwania.
Kodiaq Sportline: Ile musisz dopłacić za sportowy charakter i dynamiczny wygląd?
Wersja Sportline to propozycja dla tych, którzy cenią sobie bardziej dynamiczny wygląd i sportowe akcenty. Charakteryzuje się ona specjalnymi felgami, często w ciemnym wykończeniu, sportowymi fotelami z lepszym trzymaniem bocznym oraz ciemnymi detalami nadwozia, takimi jak obudowy lusterek czy ramki szyb, które nadają jej bardziej agresywny charakter. Dopłata do wersji Sportline w porównaniu do Selection może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od konfiguracji silnikowej. To propozycja dla osób, które chcą wyróżnić się na drodze i cenią sobie sportową estetykę, niekoniecznie idącą w parze z ekstremalnymi osiągami.
Kodiaq RS: Cena za najwyższe osiągi i luksusowe dodatki
Kodiaq RS to topowa, usportowiona opcja dla najbardziej wymagających. Jeśli szukasz maksymalnych osiągów i luksusowego wyposażenia, to jest to wersja dla Ciebie. Jej cena z mocniejszym silnikiem benzynowym może przekraczać 240 000 zł, co jasno pokazuje, że mamy do czynienia z segmentem premium. Wyróżnia ją nie tylko mocniejszy silnik, ale także zaawansowane systemy multimedialne z dużym ekranem, cyfrowy kokpit o przekątnej 10,25 cala, a także ekskluzywne materiały wykończeniowe we wnętrzu, które podkreślają jej sportowo-luksusowy charakter. To samochód dla tych, którzy nie uznają kompromisów.
Silnik, napęd, skrzynia biegów – jak Twoje wybory wpływają na ostateczny rachunek?
Wybór układu napędowego to jedna z kluczowych decyzji, która nie tylko wpływa na cenę, ale także na charakterystykę jazdy, koszty eksploatacji i to, jak samochód będzie się sprawdzał w różnych warunkach. Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom.
Silniki benzynowe (TSI) vs. diesla (TDI): Porównanie kosztów zakupu i potencjalnych oszczędności na paliwie
Skoda Kodiaq oferuje zarówno silniki benzynowe, jak i diesla. Podstawowy 1.5 TSI mHEV o mocy 150 KM to koszt od około 170 150 zł. Jeśli jednak zależy Ci na jednostce wysokoprężnej, musisz liczyć się z wyższą ceną początkową. Silnik 2.0 TDI o mocy 150 KM z napędem na przód (FWD) to wydatek od około 190 850 zł. Wersja 2.0 TDI o mocy 193 KM z napędem 4x4 startuje od około 203 500 zł. Moje doświadczenie pokazuje, że silniki diesla są bardziej opłacalne dla osób, które pokonują długie trasy i rocznie przejeżdżają znaczne dystanse, gdzie niższe spalanie oleju napędowego rekompensuje wyższą cenę zakupu. Benzyna mHEV będzie lepszym wyborem dla tych, którzy jeżdżą głównie po mieście i na krótszych dystansach.
Napęd 4x4 – czy warto dopłacać? Analiza ceny i korzyści
Opcja napędu 4x4 dostępna jest m.in. z silnikiem 2.0 TDI o mocy 193 KM, a jego cena zaczyna się od około 203 500 zł. Korzyści z posiadania napędu na cztery koła są niezaprzeczalne: lepsza trakcja w trudnych warunkach (śnieg, błoto, mokra nawierzchnia), większe bezpieczeństwo i stabilność jazdy, a także możliwość holowania cięższych przyczep. W tej wersji standardowo otrzymujemy również dodatkowe systemy, takie jak asystent pasa ruchu czy kamera cofania, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo. Moim zdaniem, dopłata jest warta dla osób mieszkających w rejonach o trudniejszych warunkach drogowych, często podróżujących poza utwardzonymi drogami lub potrzebujących holować przyczepy. Dla przeciętnego użytkownika, który jeździ głównie po asfalcie, napęd FWD może być wystarczający, choć 4x4 zawsze daje poczucie większej pewności.
Hybryda Plug-in (PHEV): Ile kosztuje możliwość jazdy na prądzie i kiedy ta inwestycja się zwróci?
Choć szczegółowe dane dotyczące wersji Plug-in Hybrid (PHEV) dla nowej Skody Kodiaq mogą być jeszcze w trakcie ogłaszania lub różnić się w zależności od rynku, mogę śmiało powiedzieć, że hybryda typu plug-in oferuje unikalne korzyści. Główną z nich jest możliwość jazdy na samym prądzie przez kilkadziesiąt kilometrów, co w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza w mieście, przekłada się na znacznie niższe koszty paliwa i emisję spalin. Inwestycja w PHEV zazwyczaj wiąże się z wyższą ceną zakupu niż w przypadku tradycyjnych silników spalinowych. Zwróci się ona przede wszystkim osobom, które mają regularny dostęp do ładowania (w domu, w pracy) i pokonują krótkie, codzienne dystanse, które w całości mogą przejechać na prądzie. W dłuższej perspektywie, przy rosnących cenach paliw i coraz większych strefach czystego transportu, PHEV staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją.

Ukryte koszty i kluczowe dodatki – co najczęściej podnosi cenę Kodiaqa?
Poza wyborem silnika i wersji wyposażenia, istnieje wiele elementów, które poprawiają komfort, estetykę i funkcjonalność pojazdu, ale są dostępne jako opcje dodatkowe. To właśnie one często znacząco podnoszą ostateczną cenę Kodiaqa, tworząc samochód idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, ale też droższy.
Najpopularniejsze pakiety opcjonalne w Polsce – co wybieramy i ile to kosztuje?
Ostateczny koszt Kodiaqa znacząco podnoszą opcjonalne pakiety, które grupują ze sobą popularne elementy wyposażenia. W Polsce kierowcy często wybierają pakiety zawierające zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort jazdy (np. adaptacyjny tempomat, system monitorowania martwego pola). Dużym zainteresowaniem cieszą się także pakiety multimedialne, oferujące systemy z ekranem dotykowym o przekątnej do 13 cali oraz w pełni cyfrowy kokpit o przekątnej 10,25 cala, który zastępuje tradycyjne zegary. Warto dokładnie analizować zawartość pakietów, ponieważ często są one bardziej opłacalne niż dokupowanie poszczególnych elementów osobno, ale ich cena może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Indywidualne opcje, o których warto pamiętać: lakier, felgi, panoramiczny dach i wnętrze
Poza pakietami, na cenę wpływają również indywidualne opcje personalizacji. Wybór lakieru metalicznego lub perłowego to zazwyczaj koszt od 2000 do 4000 zł. Większe felgi aluminiowe, które dodają samochodowi charakteru, mogą kosztować od 3000 do 8000 zł, w zależności od rozmiaru i wzoru. Wykończenie wnętrza, takie jak skórzana tapicerka czy specjalne dekory, to kolejne pozycje, które mogą podnieść cenę o kilka tysięcy. Nie zapominajmy o panoramicznym dachu, który, choć nie wpływa na osiągi, znacząco poprawia doznania z podróży, ale jest to wydatek rzędu 4000-6000 zł. Te elementy, choć często wydają się drobne, mogą znacząco zwiększyć finalny koszt, więc warto dokładnie przemyśleć, które z nich są dla Ciebie priorytetem.
7-osobowa wersja – jaka jest dopłata za dodatkowy rząd siedzeń?
Skoda Kodiaq jest często wybierana ze względu na swoją przestronność i możliwość przewożenia większej liczby pasażerów. Opcja 7-osobowej wersji jest bardzo popularna wśród większych rodzin. Typowa dopłata za dodatkowy rząd siedzeń wynosi zazwyczaj od 3000 do 5000 zł. Warto jednak pamiętać, że choć zyskujemy dwa dodatkowe miejsca, to przy rozłożonych fotelach trzeciego rzędu, przestrzeń bagażowa ulega znacznemu zmniejszeniu w porównaniu do imponujących 910 litrów dostępnych w wersji 5-osobowej. Mimo to, elastyczność konfiguracji wnętrza i możliwość okazjonalnego przewiezienia większej liczby osób sprawiają, że dla wielu jest to dopłata warta swojej ceny.
Jak sfinansować nową Skodę Kodiaq? Porównanie kredytu i leasingu
Zakup nowego samochodu to duża inwestycja, dlatego warto rozważyć różne formy finansowania, które mogą ułatwić spełnienie marzenia o nowej Skodzie Kodiaq. Najpopularniejsze opcje to leasing i kredyt samochodowy, a każda z nich ma swoje zalety.
Leasing "Niskich Rat" dla firm i konsumentów – na czym polega i ile wynosi przykładowa rata?
Leasing, szczególnie w formule "Leasing Niskich Rat", to bardzo popularna forma finansowania, zarówno dla firm, jak i coraz częściej dla konsumentów. Polega on na tym, że przez określony czas (np. 3-4 lata) spłacasz jedynie utratę wartości pojazdu, co przekłada się na znacznie niższe miesięczne raty w porównaniu do tradycyjnego leasingu czy kredytu. Po zakończeniu umowy masz kilka opcji: możesz wykupić samochód za określoną z góry kwotę (tzw. wartość rezydualna), zwrócić go do dealera i wziąć nowy model, lub przedłużyć umowę. Dostępne są kalkulatory online, które pozwalają oszacować przykładową ratę, biorąc pod uwagę cenę samochodu, wkład własny i okres umowy. To elastyczne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niskie miesięczne koszty i regularną wymianę samochodu na nowy.
Kredyt samochodowy: Jakie warunki oferują banki i dealerzy?
Kredyt samochodowy to kolejna popularna forma finansowania, która pozwala stać się właścicielem pojazdu od samego początku. Podobnie jak w przypadku leasingu, banki i dealerzy oferują różne warianty, w tym "Kredyt Niskich Rat", który działa na podobnej zasadzie jak leasing z wysoką wartością rezydualną. Główna różnica polega na tym, że pojazd jest Twoją własnością, a po spłaceniu ostatniej raty nie musisz martwić się o wykup. Warunki kredytów mogą się znacznie różnić pod względem oprocentowania, prowizji, wymaganego wkładu własnego i okresu spłaty. Zawsze zalecam porównywanie ofert różnych banków i bezpośrednio u dealerów, którzy często mają atrakcyjne, dedykowane promocje we współpracy z konkretnymi instytucjami finansowymi.
Użyj kalkulatora online, aby oszacować miesięczny koszt Twojego wymarzonego egzemplarza
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na leasing, czy kredyt, kluczowe jest dokładne oszacowanie miesięcznych kosztów. Zdecydowanie zachęcam do korzystania z kalkulatorów online, które są dostępne na stronach internetowych dealerów, banków i firm leasingowych. Pozwalają one na szybkie wprowadzenie ceny wybranego egzemplarza Skody Kodiaq, określenie wkładu własnego oraz preferowanego okresu finansowania. Dzięki temu uzyskasz realistyczne wyobrażenie o wysokości miesięcznej raty, co pomoże Ci zaplanować budżet i podjąć najlepszą decyzję.
A może używany Kodiaq? Sprawdzamy ceny na rynku wtórnym
Dla wielu osób rynek wtórny stanowi atrakcyjną alternatywę dla zakupu nowego samochodu, oferując możliwość nabycia dobrze wyposażonego modelu w znacznie niższej cenie. Skoda Kodiaq, jako popularny SUV, ma bogatą ofertę na rynku wtórnym.
Ile kosztuje 2-4 letni Kodiaq i czy to się opłaca w porównaniu z nowym?
- Rocznik 2019 z silnikiem 190 KM można znaleźć w cenie około 99 900 zł.
- Rocznik 2021 z silnikiem 150 KM kosztuje około 94 900 zł.
- Samochody z 2024 roku z niewielkim przebiegiem są wyceniane na około 150 000 zł.
Jak widać, różnice w cenach są znaczące. Zakup 2-4 letniego Kodiaqa to oszczędność rzędu 70 000 - 80 000 zł w porównaniu do nowego modelu. Nawet samochody z 2024 roku z niewielkim przebiegiem są tańsze o około 20 000 - 30 000 zł. Moim zdaniem, zakup używanego egzemplarza jest bardzo opłacalny, jeśli szukasz dobrze wyposażonego samochodu w niższej cenie i jesteś w stanie zaakceptować pewien przebieg oraz fakt, że nie jesteś pierwszym właścicielem. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym sprawdzeniu historii pojazdu.
Utrata wartości – jak szybko Skoda Kodiaq traci na cenie?
Samochody tracą na wartości najszybciej w pierwszych latach eksploatacji. Na podstawie podanych cen używanych egzemplarzy widać, że Skoda Kodiaq, podobnie jak większość nowych aut, dość szybko traci na wartości w ciągu pierwszych 3-5 lat. Egzemplarze z 2019 roku (5-letnie) są już o ponad 40% tańsze niż ich pierwotna cena zakupu. Oznacza to, że kupując nowy samochód, musisz liczyć się ze znaczną utratą wartości w początkowym okresie. Dla potencjalnego kupującego używanego Kodiaqa jest to dobra wiadomość, ponieważ może nabyć auto w znacznie niższej cenie. Z drugiej strony, dla obecnego właściciela nowego Kodiaqa, oznacza to, że przy odsprzedaży po kilku latach, cena będzie znacznie niższa od tej, za którą kupił pojazd.
Przeczytaj również: BMW X5 wymiary: Czy zmieści się w Twoim garażu? Sprawdź!
Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego egzemplarza, aby nie przepłacić za naprawy?
- Historia serwisowa: Poproś o pełną dokumentację serwisową. Regularne przeglądy w ASO to gwarancja, że samochód był prawidłowo utrzymywany.
- Stan techniczny: Zawsze zleć przegląd w niezależnym warsztacie lub w autoryzowanym serwisie. Sprawdzenie podwozia, silnika, skrzyni biegów i elektroniki to podstawa.
- Przebieg: Upewnij się, że przebieg jest autentyczny. Weryfikacja w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to konieczność.
- Bezwypadkowość: Dokładnie sprawdź karoserię pod kątem śladów napraw blacharsko-lakierniczych. Możesz skorzystać z miernika grubości lakieru.
- Wnętrze: Oceń stan tapicerki, kierownicy, przycisków. Zużycie wnętrza często odzwierciedla rzeczywisty przebieg i sposób użytkowania pojazdu.
