Ten artykuł to kompleksowy przewodnik po Seacie Leonie IV generacji, ze szczególnym uwzględnieniem zmian po liftingu w 2025 roku. Znajdziesz tu szczegółowe informacje o dostępnych silnikach, wersjach wyposażenia, cenach oraz typowych problemach, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o potencjalnym zakupie tego hiszpańskiego kompaktu.
Seat Leon 4 po liftingu: kompleksowy przewodnik dla świadomego kupującego
- Modernizacja z 2025 roku wprowadziła nowy system multimedialny z większymi ekranami i podświetlanymi suwakami oraz nową gamę silników.
- Dostępne jednostki napędowe to benzynowe 1.5 TSI/eTSI (115-150 KM), diesle 2.0 TDI (115-150 KM) oraz nowa hybryda plug-in (e-HYBRID) o mocy 204 KM i zasięgu ponad 100 km na prądzie.
- Najczęściej zgłaszane problemy przed liftingiem dotyczyły systemu inforozrywki, które zostały poprawione w zmodernizowanej wersji.
- Wersje wyposażenia Style (komfort) i FR (sportowy charakter, bogatsze wyposażenie) oferują różny poziom personalizacji.
- Leon IV oferuje przestronne wnętrze i duży bagażnik (Hatchback 380L, Sportstourer 620L, e-HYBRID 270L), a ceny startują od około 110 400 PLN.

Seat Leon IV w 2026 roku: Czy hiszpański temperament nadal wygrywa z niemiecką precyzją?
W świecie kompaktów, gdzie dominują pragmatyzm i ujednolicenie, Seat Leon IV od zawsze starał się zachować swój unikalny charakter. W 2026 roku, po niedawnym liftingu, ten hiszpański kompakt wciąż udowadnia, że można łączyć nowoczesne technologie Grupy Volkswagena z emocjonującym designem i dynamicznym prowadzeniem. To nie jest tylko kolejny samochód w segmencie to propozycja dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż tylko środka transportu, jednocześnie ceniąc sobie rozsądek i funkcjonalność. Przyjrzyjmy się, co Leon IV ma do zaoferowania w obliczu rosnącej konkurencji.
Dlaczego czwarta generacja Leona to coś więcej niż tylko ładniejszy Golf?
Kiedy mówimy o Seacie Leonie, nie sposób uciec od porównań z Volkswagenem Golfem 8. Oba modele dzielą tę samą platformę MQB Evo, ale to, co Seat z nią zrobił, jest naprawdę godne uwagi. Leon IV wyróżnia się przede wszystkim odważniejszym, bardziej dynamicznym designem. Ostre linie, charakterystyczne światła LED i muskularna sylwetka sprawiają, że Leon wygląda po prostu bardziej drapieżnie i sportowo niż jego niemiecki brat. Ale to nie tylko kwestia wyglądu. Seat Leon IV oferuje również nieco inne wrażenia z jazdy jest z reguły zestrojony bardziej sportowo, co przekłada się na większą przyjemność z pokonywania zakrętów. Co ciekawe, Leon ma również większy rozstaw osi (2686 mm) niż Golf 8, co bezpośrednio przekłada się na więcej przestrzeni na tylnej kanapie, co jest nieocenioną zaletą dla pasażerów.
Kluczowe zmiany po liftingu w 2025 roku: co naprawdę się poprawiło?
Modernizacja Seata Leona na rok modelowy 2025 przyniosła szereg istotnych zmian, które w dużej mierze odpowiadają na wcześniejsze uwagi użytkowników. Choć z zewnątrz modyfikacje są subtelne, to we wnętrzu i pod maską dzieje się znacznie więcej. Moim zdaniem, to właśnie te usprawnienia sprawiają, że Leon stał się jeszcze bardziej konkurencyjny.
- Zmiany zewnętrzne: Są minimalne. Najbardziej zauważalną nowością jest wprowadzenie opcjonalnych reflektorów matrycowych LED, które znacząco poprawiają widoczność i bezpieczeństwo po zmroku. Delikatnie odświeżono również wzory felg i paletę lakierów.
- Nowości we wnętrzu (system multimedialny, ekrany, podświetlane suwaki, ładowarka): To tutaj zaszły największe i najbardziej pożądane zmiany. Wprowadzono nowy system multimedialny z procesorem o większej mocy, co znacząco poprawia płynność działania. Do wyboru są teraz większe ekrany: 10,4 lub 12,9 cala. Co najważniejsze, w końcu pojawił się podświetlany panel do regulacji temperatury i głośności, co rozwiązuje jeden z najbardziej krytykowanych problemów ergonomicznych. Dodatkowo, na pokładzie znajdziemy teraz bezprzewodową ładowarkę o mocy 15W, wyposażoną w system chłodzenia, co zapobiega przegrzewaniu się smartfona.
- Zmiany w gamie silnikowej: Z oferty zniknął trzycylindrowy silnik 1.0 TSI, a jego miejsce zajął czterocylindrowy 1.5 TSI o mocy 115 KM. Pojawiła się też nowa generacja hybrydy plug-in (e-HYBRID) z większym akumulatorem i zasięgiem.

Jaki silnik wybrać w Seacie Leon 4? Kompletny przewodnik dla kupującego
Wybór odpowiedniego silnika to jedna z najważniejszych decyzji przy zakupie samochodu, a w przypadku Seata Leona IV mamy naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Od dynamicznych benzyn, przez oszczędne diesle, aż po nowoczesne hybrydy plug-in każda jednostka napędowa ma swoje zalety i jest dedykowana innym potrzebom. Jako ekspert, zawsze podkreślam, że kluczem jest dopasowanie silnika do indywidualnego stylu jazdy i przewidywanego sposobu użytkowania pojazdu. Przeanalizujmy dostępne opcje, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję.
Silniki benzynowe 1.5 TSI i eTSI (mild hybrid): który jest złotym środkiem?
Silniki benzynowe 1.5 TSI to prawdziwy trzon oferty Leona, a po liftingu stały się jeszcze bardziej uniwersalne. Dostępne są w wariantach mocy 115 KM, 130 KM i 150 KM. Warto zaznaczyć, że po modernizacji, słabszy 1.0 TSI został zastąpiony właśnie przez 1.5 TSI o mocy 115 KM, co jest moim zdaniem świetną wiadomością dla klientów. Te jednostki są cenione za swoją elastyczność i kulturę pracy. Wyposażone są w system odłączania cylindrów (ACT), który przy niskim obciążeniu pozwala na pracę tylko na dwóch cylindrach, co realnie obniża zużycie paliwa. Wersje 1.5 eTSI (115 KM i 150 KM) to tzw. miękkie hybrydy (mHEV), które dzięki niewielkiemu silnikowi elektrycznemu i 48-woltowej instalacji dodatkowo wspierają silnik spalinowy, poprawiając płynność jazdy i obniżając spalanie, zwłaszcza w ruchu miejskim. Często są one łączone z szybką i komfortową automatyczną skrzynią biegów DSG. Będą one najlepszym wyborem dla większości kierowców zarówno do jazdy miejskiej, podmiejskiej, jak i na umiarkowane trasy. Oferują dobry kompromis między dynamiką a ekonomią.
Niezawodny Diesel 2.0 TDI: czy wciąż ma sens dla pokonujących długie trasy?
Mimo rosnącej popularności hybryd i elektryków, silniki wysokoprężne 2.0 TDI wciąż mają swoje miejsce, szczególnie w Seacie Leonie IV. Dostępne są w wersjach o mocy 115 KM i 150 KM, przy czym mocniejsza jednostka jest oferowana wyłącznie w nadwoziu Sportstourer. Te silniki to synonim niskiego spalania w trasie i wysokiej trwałości, co potwierdzają lata doświadczeń z jednostkami TDI w Grupie VW. Jeśli regularnie pokonujesz długie dystanse, a ekonomia jest dla Ciebie priorytetem, Diesel nadal będzie najbardziej opłacalnym wyborem. Nowoczesne jednostki TDI są również znacznie czystsze niż kiedyś, spełniając rygorystyczne normy emisji spalin.
Nowa hybryda plug-in (e-HYBRID) z zasięgiem 100 km: rewolucja w codziennej jeździe?
Prawdziwą nowością po liftingu jest gruntownie zmodernizowana hybryda plug-in, czyli e-HYBRID. Zamiast poprzedniego 1.4 TSI, sercem układu jest teraz nowocześniejszy 1.5 TSI, a łączna moc systemowa wynosi 204 KM. Największą zmianą jest jednak akumulator, którego pojemność wzrosła niemal dwukrotnie do 19,7 kWh netto. Dzięki temu Seat Leon e-HYBRID jest w stanie przejechać ponad 100 km wyłącznie na prądzie, co dla wielu osób oznacza możliwość codziennej jazdy bez użycia silnika spalinowego. Co więcej, nowością jest możliwość szybkiego ładowania prądem stałym (DC) z mocą do 50 kW, co jest rzadkością w segmencie kompaktowych PHEV i znacząco skraca czas "tankowania" prądu. To rozwiązanie jest idealne dla osób, które mają możliwość regularnego ładowania (w domu, w pracy) i chcą drastycznie obniżyć koszty eksploatacji, a jednocześnie potrzebują elastyczności silnika spalinowego na dłuższe trasy. To prawdziwa rewolucja w codziennej, miejskiej i podmiejskiej jeździe.
Podsumowanie: Dopasuj silnik do swojego stylu życia nasze rekomendacje
- Dla kierowców miejskich i podmiejskich: 1.5 eTSI (mild hybrid). Zapewnia płynność, komfort i niskie spalanie w cyklu miejskim dzięki wsparciu elektrycznemu i skrzyni DSG.
- Dla osób pokonujących długie trasy: 2.0 TDI (115 KM lub 150 KM). Niezrównana ekonomia na autostradach i wysoka trwałość to jego główne atuty.
- Dla szukających kompromisu między osiągami a ekonomią: 1.5 TSI (150 KM). Oferuje wystarczającą dynamikę do sprawnego poruszania się w każdych warunkach, zachowując rozsądne zużycie paliwa.
- Dla ekologicznych i oszczędnych w codziennej jeździe: 1.5 e-HYBRID (plug-in). Jeśli masz możliwość regularnego ładowania, to jest to najbardziej ekonomiczna opcja, pozwalająca na jazdę na prądzie przez większość czasu.

Wnętrze i technologia: minimalistyczna rewolucja z haczykiem
Wnętrze Seata Leona IV generacji od samego początku budziło wiele emocji. Seat postawił na nowoczesność, cyfryzację i minimalistyczny design, co było wyraźnym odejściem od bardziej tradycyjnych rozwiązań. Jednak ten śmiały krok nie obył się bez kontrowersji, zwłaszcza w kwestii obsługi niektórych funkcji. Na szczęście, lifting z 2025 roku przyniósł szereg usprawnień, które, moim zdaniem, znacząco poprawiły odbiór kabiny i jej funkcjonalność.
Cyfrowy kokpit i nowy system multimedialny: czy lifting rozwiązał problemy z obsługą?
Cyfrowy kokpit w Leonie IV, czyli Virtual Cockpit, od początku był mocnym punktem, oferującym szerokie możliwości personalizacji wyświetlanych informacji. Jednak to system inforozrywki, zwłaszcza w modelach sprzed liftingu, był piętą achillesową. Użytkownicy często narzekali na powolne działanie, liczne błędy oprogramowania i przede wszystkim nieergonomiczną obsługę, wynikającą z braku fizycznych przycisków i niepodświetlanych suwaków do regulacji klimatyzacji czy głośności. Na szczęście, modernizacja z 2025 roku to prawdziwy game changer. Wprowadzono nowe, znacznie szybsze oprogramowanie, a do wyboru są teraz większe ekrany o przekątnej 10,4 lub 12,9 cala. Co najważniejsze, panele do regulacji temperatury i głośności w końcu są podświetlane, co znacząco poprawia komfort użytkowania po zmroku. Moja ocena jest taka, że te zmiany faktycznie rozwiązały większość problemów i sprawiły, że obsługa systemu stała się intuicyjna i przyjemna.
Jakość materiałów i ergonomia: gdzie czuć oszczędności, a gdzie premium?
Analizując jakość materiałów we wnętrzu Seata Leona IV, zauważam typową dla segmentu kompaktowego strategię. Na górnych partiach deski rozdzielczej oraz na boczkach drzwi znajdziemy miękkie, przyjemne w dotyku tworzywa, które nadają kabinie poczucie solidności i pewnej klasy. Jednak schodząc niżej, w okolicach konsoli centralnej czy w dolnych częściach drzwi, natkniemy się na twarde plastiki. Nie jest to nic niezwykłego w tej klasie, ale warto mieć to na uwadze. Ogólna ergonomia kabiny, pomijając początkowe problemy z systemem multimedialnym, jest dobra. Pozycja za kierownicą jest sportowa i wygodna, a wszystkie kluczowe elementy są w zasięgu ręki. Dostępność schowków jest wystarczająca, a nowa ładowarka indukcyjna z chłodzeniem to praktyczny dodatek.
Praktyczność na co dzień: pojemność bagażnika (Hatchback vs Sportstourer) i przestrzeń dla pasażerów
Seat Leon IV to samochód, który zaskakuje swoją praktycznością, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego dynamiczny wygląd. Kluczowym elementem jest tutaj przestronność wnętrza, wynikająca z większego rozstawu osi (2686 mm) w porównaniu do poprzednika, a nawet do Golfa 8. Pasażerowie na tylnej kanapie zyskali znacznie więcej miejsca na nogi, co czyni Leona dobrym wyborem dla rodzin. Jeśli chodzi o bagażnik, mamy wyraźne różnice w zależności od wersji nadwozia:
- Hatchback: Oferuje 380 litrów pojemności, co jest standardową wartością w segmencie kompaktowym i w zupełności wystarcza do codziennych zastosowań czy weekendowych wyjazdów.
- Sportstourer (kombi): To prawdziwy mistrz praktyczności z imponującymi 620 litrami pojemności bagażnika. To jeden z najlepszych wyników w segmencie, co czyni go idealnym wyborem dla rodzin i osób potrzebujących dużej przestrzeni ładunkowej.
- Wersja e-HYBRID: Ze względu na umieszczenie akumulatorów, bagażnik w tej wersji jest mniejszy i wynosi 270 litrów (dotyczy hatchbacka, w Sportstourerze również jest zmniejszony, choć nadal większy niż w hatchbacku PHEV). To kompromis, na który trzeba się zgodzić, decydując się na napęd hybrydowy plug-in.
Style vs FR: którą wersję wyposażenia Leona 4 warto wybrać?
Wybór wersji wyposażenia w Seacie Leonie IV to często decyzja między dwiema filozofiami: komfortem i elegancją a sportowym charakterem i bogatszym wyposażeniem. Zarówno Style, jak i FR mają swoje mocne strony, a ostateczny wybór zależy od Twoich priorytetów i budżetu. Z mojego doświadczenia wynika, że warto dokładnie przeanalizować, co oferuje każda z nich, aby nie przepłacić za coś, czego nie potrzebujesz, lub nie żałować braku pożądanych funkcji.
Style: komfort i elegancja w rozsądnej cenie co dostajesz w standardzie?
Wersja Style to bazowa propozycja, która jednak wcale nie oznacza ubogiego wyposażenia. Jest to linia skierowana do osób ceniących sobie komfort, funkcjonalność i klasyczne rozwiązania, bez nadmiernego sportowego zacięcia. W standardzie otrzymujemy już naprawdę wiele elementów, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo codziennej jazdy. Myślę tutaj o automatycznej klimatyzacji, tempomacie, systemach bezpieczeństwa takich jak Front Assist (monitorowanie przestrzeni przed pojazdem z funkcją awaryjnego hamowania) czy system utrzymania pasa ruchu. Wersja Style jest moim zdaniem idealna dla osób, które szukają solidnego, dobrze wyposażonego kompaktu do codziennego użytku, niekoniecznie zależy im na sportowych akcentach, a priorytetem jest dla nich dobry stosunek ceny do oferowanych funkcji.
FR: sportowy charakter i bogatsze wyposażenie czy warto dopłacić?
Wersja FR to zupełnie inna bajka. To propozycja dla tych, którzy chcą, aby ich Leon nie tylko dobrze jeździł, ale i wyglądał. FR wyróżnia się dynamicznymi akcentami stylistycznymi, takimi jak sportowe zderzaki, specjalne wzory felg czy elementy wykończenia wnętrza. Oprócz tego, w standardzie otrzymujemy sportowe zawieszenie, które poprawia prowadzenie i daje większe poczucie kontroli na zakrętach, choć może być nieco twardsze na nierównościach. Wyposażenie jest oczywiście bogatsze niż w wersji Style, obejmując często dodatkowe systemy wspomagające kierowcę, lepsze fotele czy elementy dekoracyjne. Nie bez powodu wersja FR jest tak popularna wśród polskich klientów stanowi niemal połowę sprzedaży! Moim zdaniem, dopłata do FR jest uzasadniona, jeśli cenisz sobie sportowy wygląd, bardziej angażujące prowadzenie i chcesz mieć bogatsze wyposażenie już w standardzie. Dla najbardziej wymagających dostępny jest również Pakiet Dynamiczny, który obejmuje adaptacyjne zawieszenie (DCC), pozwalające na zmianę charakterystyki pracy amortyzatorów.
Najważniejsze pakiety dodatkowe: które opcje są warte swojej ceny?
Niezależnie od wybranej wersji wyposażenia, Seat Leon oferuje szereg pakietów i opcji, które mogą znacząco podnieść komfort, bezpieczeństwo i wartość samochodu. Z mojego doświadczenia wynika, że niektóre z nich są niemal obowiązkowe:
- Pakiet Zimowy: Niezwykle przydatny w naszym klimacie. Zazwyczaj zawiera podgrzewane fotele przednie i podgrzewaną kierownicę, co znacząco zwiększa komfort w chłodne dni.
- Pakiet Wspomagania Jazdy (lub podobne nazwy dla systemów ADAS): Obejmuje zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, takie jak adaptacyjny tempomat, asystent jazdy w korku, system monitorowania martwego pola czy prewencyjny system ochrony pasażerów. To inwestycja w bezpieczeństwo i komfort na długich trasach.
- Większy ekran multimedialny (12,9 cala): Po liftingu, z poprawionym oprogramowaniem i podświetlanymi suwakami, większy ekran znacząco poprawia wrażenia z obsługi i estetykę wnętrza. Warto rozważyć tę opcję.

Prawdziwe koszty posiadania: ceny, spalanie i typowe usterki
Decyzja o zakupie samochodu to nie tylko kwestia ceny zakupu, ale przede wszystkim świadomość kosztów jego utrzymania. W końcu to one w dużej mierze decydują o tym, czy dany model okaże się dla nas opłacalny. W tej sekcji przeanalizuję, ile kosztuje nowy i używany Seat Leon IV, jakie jest jego realne zużycie paliwa oraz na jakie typowe usterki należy zwrócić uwagę. To kluczowe informacje dla każdego, kto rozważa zakup tego hiszpańskiego kompaktu.
Ile kosztuje nowy i używany Seat Leon 4 na polskim rynku?
Ceny nowego Seata Leona IV po liftingu na rok modelowy 2025/2026 kształtują się konkurencyjnie w segmencie. Jak widać w tabeli, startują one od około 110 400 PLN za wersję Style z silnikiem 1.5 TSI o mocy 115 KM i manualną skrzynią biegów. Wersja kombi (Sportstourer) jest nieco droższa, zaczynając się od 113 600 PLN. Przykładowy model z rocznika 2026 w wersji Style z dodatkowym wyposażeniem to już około 125 200 zł, co pokazuje, że konfiguracja może znacząco wpłynąć na ostateczną cenę. Na rynku wtórnym ceny Seata Leona IV są oczywiście niższe i zależą od wielu czynników, takich jak rocznik, przebieg, wersja silnikowa (szczególnie poszukiwane są mocniejsze benzyny i diesle), poziom wyposażenia oraz ogólny stan techniczny pojazdu. Modele sprzed liftingu, zwłaszcza te z początku produkcji, będą naturalnie najtańsze.
| Wersja | Cena od (PLN) |
|---|---|
| Hatchback 1.5 TSI 115 KM Style | 110 400 |
| Sportstourer 1.5 TSI 115 KM Style | 113 600 |
| Przykładowy model 2026 Style | 125 200 |
Najczęstsze awarie i problemy: na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Jak każdy samochód, Seat Leon IV nie jest wolny od pewnych mankamentów, choć ogólnie uchodzi za konstrukcję solidną. Najczęściej zgłaszane problemy, zwłaszcza w modelach sprzed liftingu, dotyczyły systemu inforozrywki. Użytkownicy narzekali na jego powolne działanie, sporadyczne zawieszanie się, błędy oprogramowania oraz nieergonomiczną obsługę wynikającą z braku podświetlenia suwaków dotykowych. Na szczęście, jak już wspomniałem, modernizacja z 2025 roku miała na celu rozwiązanie tych kwestii poprzez nowe oprogramowanie i podświetlone panele. Przy zakupie używanego egzemplarza sprzed liftingu zdecydowanie warto sprawdzić płynność i responsywność systemu. Inne, choć rzadsze, problemy, na które zwracali uwagę użytkownicy, to nadmierne zużycie oleju w niektórych silnikach 1.5 TSI (warto sprawdzić historię serwisową i poziom oleju) oraz drobne usterki elektroniki, takie jak sporadyczne problemy z działaniem świateł czy centralnego zamka. Zawsze polecam dokładne sprawdzenie samochodu w niezależnym serwisie przed zakupem.
Realne zużycie paliwa w poszczególnych wersjach silnikowych
Dane katalogowe dotyczące spalania często bywają optymistyczne, dlatego zawsze staram się przedstawić realne wartości, które można osiągnąć w codziennej eksploatacji. Oto przybliżone zakresy dla poszczególnych jednostek:
- 1.5 TSI (115-150 KM): W cyklu mieszanym można spodziewać się spalania na poziomie 6,0-7,5 l/100 km. W mieście będzie to bliżej 7-8 l/100 km, natomiast w trasie można zejść poniżej 6 l/100 km.
- 1.5 eTSI (mild hybrid): Dzięki wsparciu elektrycznemu, zwłaszcza w mieście, spalanie może być nieco niższe niż w czysto benzynowych odpowiednikach, oscylując wokół 5,5-7,0 l/100 km w cyklu mieszanym.
- 2.0 TDI (115-150 KM): To prawdziwy mistrz oszczędności na długich trasach. W cyklu mieszanym realne spalanie to około 4,5-5,5 l/100 km. Na autostradzie bez problemu można osiągnąć wyniki poniżej 5 l/100 km.
- 1.5 e-HYBRID (plug-in): Tutaj sprawa jest najbardziej złożona. Jeśli regularnie ładujesz akumulator i pokonujesz głównie krótkie dystanse na prądzie, koszty paliwa mogą być bliskie zeru. Jednak jeśli nie ładujesz samochodu i używasz go jak zwykłej hybrydy, spalanie będzie wyższe niż w czysto benzynowym 1.5 TSI, ponieważ musisz wozić ze sobą dodatkowy ciężar akumulatorów. W takim scenariuszu może to być nawet 7-8 l/100 km. Kluczem do oszczędności w PHEV jest regularne ładowanie.

Seat Leon 4 na tle rywali: jak wypada w starciu z konkurencją?
Segment kompaktów to prawdziwe pole bitwy, gdzie każdy producent walczy o klienta. Seat Leon IV musi mierzyć się z niezwykle silnymi i uznanymi rywalami. Pytanie brzmi: czy jego hiszpański temperament, nowoczesne technologie i dynamiczny charakter wystarczą, aby wygrać to starcie? Przyjrzyjmy się, jak Leon wypada na tle swoich głównych konkurentów na polskim rynku.
Braterski pojedynek: Leon 4 vs Volkswagen Golf 8 emocje czy pragmatyzm?
Porównanie Leona IV z Volkswagenem Golfem 8 to klasyka gatunku. Oba samochody dzielą niemal wszystkie podzespoły platformę, silniki, skrzynie biegów, a nawet wiele rozwiązań technologicznych. Jednak różnią się fundamentalnie w charakterze. Leon jest pozycjonowany jako samochód bardziej emocjonalny, sportowy i dynamiczny, zarówno pod względem designu, jak i wrażeń z jazdy. Golf z kolei to uosobienie niemieckiego pragmatyzmu, elegancji i dojrzałości. Co ciekawe, Leon ma większy rozstaw osi niż Golf 8, co przekłada się na więcej miejsca na tylnej kanapie, a pojemność bagażnika w wersji hatchback jest identyczna (380 l). Często też, w porównywalnych wersjach wyposażenia, Leon bywa nieco tańszy, co czyni go atrakcyjniejszą opcją dla tych, którzy szukają "tego samego", ale z większą dozą charakteru i w lepszej cenie.
Starcie z praktycznym kuzynem: Leon 4 vs Skoda Octavia 4 styl kontra przestrzeń
Kolejnym "kuzynem" z Grupy VW, z którym Leon IV często jest porównywany, jest Skoda Octavia 4. Octavia od lat uchodzi za wzór praktyczności i samochód rodzinny, szczególnie dzięki swojej gigantycznej przestrzeni bagażowej (600 litrów w liftbacku i 640 litrów w kombi). Mimo że Leon Sportstourer również oferuje imponujące 620 litrów, to Octavia nadal ma w tym aspekcie przewagę. Oba modele mają niemal identyczny rozstaw osi, co oznacza, że przestrzeń na nogi na tylnej kanapie jest porównywalna. Wybór między Leonem a Octavią to często decyzja między stylem a maksymalną funkcjonalnością. Leon jest bardziej dynamiczny wizualnie i w prowadzeniu, podczas gdy Octavia stawia na bezkompromisową przestronność i rozwiązania "simply clever".
Inni groźni konkurenci: czy Ford Focus, Kia Ceed i Hyundai i30 mają coś więcej do zaoferowania?
Poza wewnętrzną konkurencją, Seat Leon IV mierzy się z silnymi graczami spoza Grupy VW. Ford Focus od lat jest ceniony za swoje właściwości jezdne to jeden z najbardziej angażujących kompaktów na rynku, choć jego wnętrze może wydawać się mniej nowoczesne. Kia Ceed i Hyundai i30 to z kolei bardzo solidne propozycje, kuszące długą gwarancją, bogatym wyposażeniem i atrakcyjnym designem (szczególnie w przypadku Kii). Leon może być jednak lepszym wyborem pod względem dostępności najnowszych technologii (zwłaszcza po liftingu), szerszej i bardziej zaawansowanej gamy silników (szczególnie hybrydy plug-in), a także dla tych, którzy cenią sobie bardziej sportowy i wyrazisty charakter. Każdy z tych konkurentów ma swoje mocne strony, ale Leon oferuje unikalne połączenie hiszpańskiego temperamentu z niemiecką inżynierią, co dla wielu jest idealnym kompromisem.
Werdykt: dla kogo Seat Leon 4 będzie idealnym wyborem w 2026 roku?
Po dogłębnej analizie Seata Leona IV generacji, zarówno przed, jak i po liftingu, mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest to samochód, który ma wiele do zaoferowania. To nie jest tylko kolejna propozycja w segmencie kompaktów, ale auto z wyraźnym charakterem i licznymi atutami. Pamiętajmy, że idealny samochód to taki, który najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Przyjrzyjmy się podsumowaniu, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.
Podsumowanie kluczowych zalet i wad modelu
Zalety:
- Atrakcyjny i dynamiczny design: Leon wyróżnia się na tle konkurencji, oferując świeży i sportowy wygląd.
- Szeroka i nowoczesna gama silników: Od oszczędnych TSI/eTSI, przez ekonomiczne TDI, aż po zaawansowaną hybrydę plug-in z dużym zasięgiem.
- Znaczące poprawy technologiczne po liftingu: Nowy, szybki system multimedialny z większymi ekranami i podświetlanymi suwakami rozwiązuje wcześniejsze bolączki.
- Przestronne wnętrze i duży rozstaw osi: Zapewnia komfort podróżowania, szczególnie na tylnej kanapie.
- Duży bagażnik w wersji Sportstourer: 620 litrów to jeden z najlepszych wyników w klasie.
- Dobre właściwości jezdne: Sportowe zestrojenie zawieszenia (zwłaszcza w FR) zapewnia przyjemność z prowadzenia.
- Konkurencyjna cena: Często oferuje lepszy stosunek ceny do wyposażenia niż niektórzy konkurenci z Grupy VW.
Wady:
- Mniejszy bagażnik w wersji e-HYBRID: 270 litrów to kompromis wynikający z umieszczenia baterii.
- Twarde plastiki w niższych partiach wnętrza: Choć typowe dla segmentu, mogą być odczuwalne.
- Problemy z systemem inforozrywki w modelach sprzed liftingu: Należy na to zwrócić uwagę przy zakupie używanego egzemplarza z pierwszych lat produkcji.
- Brak silników o bardzo wysokiej mocy: Choć 150 KM i 204 KM (PHEV) to dużo, dla poszukujących "hot hatcha" może brakować mocniejszych opcji (np. Cupra Leon to osobny model).
Przeczytaj również: Czy autostrady w Czechach są płatne? Oto, co musisz wiedzieć
Profil idealnego kierowcy: czy ten samochód jest dla Ciebie?
Moim zdaniem, Seat Leon IV w 2026 roku będzie idealnym wyborem dla osoby, która ceni sobie połączenie dynamicznego, sportowego designu z nowoczesnymi technologiami i praktycznością. Jest to samochód dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż tylko środka transportu chcą, aby ich auto miało charakter i angażowało w jazdę, ale jednocześnie było rozsądne pod względem kosztów i funkcjonalności. Jeśli zależy Ci na szerokim wyborze silników, od oszczędnych benzyn, przez ekonomiczne diesle, aż po zaawansowaną hybrydę plug-in z imponującym zasięgiem elektrycznym, Leon ma coś dla Ciebie. Jeśli potrzebujesz przestronnego wnętrza i dużego bagażnika (szczególnie w wersji Sportstourer), ale nie chcesz rezygnować ze stylu, to również będzie trafiony wybór. Po liftingu, z poprawionym systemem multimedialnym, Leon stał się jeszcze bardziej dopracowany i przyjazny w codziennym użytkowaniu. Krótko mówiąc, jeśli szukasz kompromisu między emocjami a rozsądkiem, z wyraźnym akcentem na styl i nowoczesność, Seat Leon IV jest samochodem, który zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę.
